„Žmogus yra kūrybingas, gali laisvai veikti pasaulyje, jį keisti, susikurti savo gyvenimą. Priesaga -ing- rodo kūrybos galių turėjimą. Žmogų iškelia, suteikia išskirtinių galimybių kūrybingumo ryškumas, intensyvumas. (...) Kūrybingas ir tas, kursai turi galių kūrybai atpažinti.“ (Viktorija Daujotytė, Lietuvos literatūros tyrinėtoja, habilituota humanitarinių mokslų daktarė).

Kas yra kūrybingumas? Kaip jį ugdyti? Ar visi vaikai yra kūrybiški? Šie klausimai aktualūs mokytojams, tėvams. Gerąja kūrybingumo ugdymo patirtimi dalijosi Kretingos rajono pedagogai, birželio 6 d. susirinkę į kiekvienais metais Kretingos rajono švietimo centro organizuojamą renginį – Sėkmės istorijas.

2019 metus Lietuvos Respublikos Seimas paskelbė Žemaitijos metais. Apie tradicinį Žemaitijos regiono mokinių konkursą „Koram žemaitėškā“, pristatydamos savo sėkmės istoriją, kalbėjo Jurgio Pabrėžos universitetinės gimnazijos lietuvių kalbos mokytojos metodininkės Jadvyga Miežetienė ir Milda Šukienė. Kaip paskatinti mokinius kurti, pajausti žemaitišką būdą, „pagauti“ taiklų žodį? Jaunųjų kūrėjų tekstai, iliustruoti fotomenininkų (fotografijos būrelio vadovė – lietuvių kalbos mokytoja metodininkė Janina Dalia Šidlauskienė) darbais, sugulė almanachuose.

Geras mokytojas yra ne tik žinių šaltinis ir mokymosi vadovas, bet ir kūrybingos veiklos pavyzdys, kūrybingumui būtinų nuostatų ir profesinės etikos ugdytojas. Sunku būtų išvardinti mokyklos-darželio „Žibutė“ muzikos mokytojo eksperto kompozitoriaus Aloyzo Žilio mokinių pasiekimus, konkursus, festivalius, šventes, kuriuose dalyvavo ir pelnė laurus. Scenoje mokytojo ugdomi mokiniai laisvi, artistiški, kūrybiškai interpretuoja muziką. Vadovo sėkmės istorija – ilgametis kasdienis darbas, entuziazmas, kolektyvus vienijančios išvykos, mokinius įkvepiantis asmeninis mokytojo-kūrėjo pavyzdys.

Milda Trušauskaitė, Marijono Daujoto progimnazijos ir Kretingos meno mokyklos muzikos mokytoja ekspertė, užburia tiek pradinukus, tiek vyresniųjų klasių dainorėlius, jos ugdytiniai koncertuoja, laimi prizines vietas konkursuose, olimpiadose, esami ir buvę mokiniai sėkmingai dalyvauja TV muzikiniuose projektuose. Kaip užauginti laisvą, kūrybingą, gebantį save išreikšti žmogų? Pedagogė pasidalijo patirtimi, jog kūrybingumas ugdomas nuolat, kiekvieną pamoką, kiekvieną repeticiją, tiesiog leidžiant vaikams būti kūrėjais.

Kūryba – darbas ar poilsis, laisvalaikis ar veikla, reikalaujanti pačios didžiausios koncentracijos, susitelkimo bei dėmesio? Kūrybai reikia žinių ir gebėjimų. Tai sunki, tačiau džiaugsminga veikla. Norint pasiekti reikšmingesnių rezultatų, reikia dirbti ilgai ir sunkiai. Kita vertus, kartais kūrybinė veikla taip įtraukia kuriantįjį, kad jis praranda laiko pojūtį, o pats darbas teikia didžiausią pasitenkinimą. Svarbu ne tik puoselėti mokinio kūrybines galias, bet ir pažinti jį kaip žmogų, mylėti. Šias tiesas paliudijo švietimo centro Suaugusiųjų ir jaunimo mokymo skyriaus technologijų mokytoja metodininkė Judita Alšauskienė bei Kretingos meno mokyklos dailės mokytoja metodininkė Lina Nikartienė. Mokytoja Lina akcentavo, kad itin svarbu vaikui sukurti saugią emocinę aplinką, leisti būti savimi neribojant saviraiškos. Puikius mokytojų bei mokinių kūrybos rezultatus atspindi nuolat rengiamos parodos ir sėkmė olimpiadose.

Kūrybingi žmonės yra laimingi, nes jiems patinka tai, ką jie daro. Arba atvirkščiai – jie daro tai, kas jiems patinka. Mintimis apie kūrybos teikiamą džiaugsmą bei kūrybą kaip daugelio gyvenimiškų problemų sprendimo būdą dalijosi Simono Daukanto progimnazijos ir Kretingos meno mokyklos dailės mokytoja metodininkė Živilė Sabaliauskaitė. Tai mokytoja, padedanti vaikui atsiskleisti, išlaisvinti kūrybines galias, skatinanti dalyvauti respublikiniuose ir tarptautiniuose konkursuose, nuolat generuojanti veiklos idėjas bei kviečianti burtis ir įgyvendinti naujus sumanymus.

Sėkmės istorijų dalyviai pristatė fotografijų albumus, leidinius, dalijosi patirtimi, atradimais, džiaugėsi mokinių sėkme. „Didžiausias mokytojo pasiekimas yra sugebėjimas pažadinti mokinio kūrybiškumą ir žingeidumą.“ (Einšteinas)

Rima Ramoškienė, Kretingos rajono švietimo centro neformaliojo švietimo skyriaus metodininkė

Joomla templates by Joomlashine